16 личностни типа
16-те Личностни типа се базират на типологията, създадена от Бригс, която пък от своя страна се базира на изследванията на Карл Юнг.
Всяка от петте букви в акронимите се отнася до спрецифична черта на характера, комбинациите от тях съставят различните типове.
Комбинирани петте аспекта определят типа по: ум, енергия, природа, тактика и идентичност. Процентите при завършване на теста са предназначени да покажат в кои категории попадаш и колко силни са предпочитанията ти.
Направи своя тест и научи повече за типовете:
Как взаимодействаме с околната среда?
Интровертните личности предпочитат самостоятелните занимания и се изморяват при общуването с много хора. Те са чувствителни към външни дразнения (светлина, звуци, миризми).
Домът за интровертите е тяхно убежище, където се чувстват защитени. В него те често прекарват доста време. Работното им място изисква да бъде по-изолирано, тихо и с възможно най-статична околна среда.
Екстровертните личности предпочитат груповите занимания и се зареждат при общуването с хора. Те лесно се въодушевяват и се заемат нови начинания. Екстровертите обичат да канят гости и прекарват по-малко време у дома от интровертите.
Не са така взискателни към работното си място, стига то да им предоставя достатъчно възможности за общуване и самоизява.
Как виждаме света и обработваме сведенията?
Наблюдателните личности са практични, прагматични и здраво стъпили на Земята. Обикновено имат силно изградени навици и с лекота се съсредоточават върху ставащото в момента или близкото минало.
Трудно им е да си представят идея. Важно е да могат да докоснат, почувстват и видят с очите си.
Интуитивните личности с богато въображение, любопитни и отворени към света. Предпочитат новото и различното пред стабилността. Съсредоточават се върху смисъла на нещата и скритите възможности.
Така за тях е по-важно идеята да бъде разказана, за да повярват в нея.
Как вземаме решения и се справяме с чувствата си ?
Мислещите личности са обективни и рационални, с приоритет на логиката над емоциите. Често крият чувствата си и виждат продуктивността като по-важна от взаимопомощта.
Приоритет е качественият продукт и спазването на времевите рамки.
Чувстващите личности чувствотелни и емоционално експресивни. Те изпитват повече емпатия и не са така състезаващи се. Обръщат повече внимание на социалното равновесие и взаимопомощ.
Склонни са да правят компромиси заради емоционалния си отклик от крайния резултат или хората, с които работят.
Какъв е подходът ни към работата, взимането на решения и планирането ?
Съдещите личности са решителни, задълбочени и силно организирани. Ценят яснотата, предвидимостта и умеят да довеждат нещата докрай. Предпочитат структурата и планирането пред импровизацията.
Важно е да са запознати с процесите, стъпките и да виждат, че планът се спазва. Обичат да обитават подредени и практично изградени простраства, понякога за сметка на естетиката.
Възприемчивите личности са много добри в импровизацията и забелязването на възможности. Те са гъвкави, спокойни и предпочитат винаги да си оствят отворени възможности.
Изпитват напрежение, ако изисквате от тях да вземат бързо решения без възможност за промяна на мнението. Често са неподредени и хаосът не ги смущава.
Доколко сме уверени в уменията си и решенията си?
Асертивните личности са самоуверени, умерени и устойчиви на напрежение. Отказват да се притесняват твърде много и не са силно устремени, когато се отнася до постигане на цели.
Ясно знаят какво искат и трудно се поддават на външни влияния.
Турболентните личности са самоосъзнати и чувствителни на напрежение. Изпитват широк спектър от емоции и лесно се влияят от чуждо мнение. Води ги стремежът към успех, развитие и перфекционизъм.